Strona główna / Szlaki / tematyczne
Szlakiem najstarszych elektrowni wodnych w Europie w PKDS

Na rzekach Słupi, Łupawie i Wieprzy w XIX wieku w/budowano ponad 100 siłowni, które napędzały młyny, tartaki i wytwórnie papieru. Były to systemy hydroenergetyczne o unikalnych rozwiązaniach urbanistycznych i technicznych w skali Europy Mimo sędziwego wieku na rzekach pracuje 16 elektrowni, tworząc atrakcyjny produktdla turystów. Elektrownie wodne w regionie słupskim są pięknie położone w lesistym terenie pociętym wąwozami i jarami, tworząc naturalne szlaki wędrówek.

Można je zwiedzać pieszo, rowerem lub kajakiem. Na szlaku elektrowni w dorzeczu Słupi znajduje się pięć elektrowni: Skarszów Dolny, Krzynia, Strzegomino, Gałąźnia Mała i Struga. Wszystkie udostępnione są do zwiedzania, a najciekawszą z nich jest elektrownia Gałążnia Mała, gdzie znajduje się sala wystawiennicza prezentująca historię elektrowni wodnych, centrum informacyjne, a w przyszłości również pokoje noclegowe.

W dorzeczu Łupawy znajduje się szetó kolejnych elektrowni, z których trzy, w Smołdzinie (1913), Żelkowie (1906) I w Poganicach (przy drodze krajowej nr 6, pierwotnie zbudowana jako młyn wodny w 1938 roku) są udostępnione do zwiedzania.

Tekst: Joanna Orłowska

EW ŻelkowoEW SmołdzinoEW Skarszów DolnyEW KrzyniaEW StrzegominoEW Gałąźnia Mała