Strona główna / Szlaki / tematyczne
Szlakiem krainy w kratę

Kraina w Kratę to nazwa terenu nadmorskich wsi Pomorza Środkowego, w którym dominującym elementem krajobrazu wiejskiego jest budownictwo szachulcowe W pasie nadmorskim, od Darłowa po Łebę (w tym ciągnącym się przez powiat słupski) zachowało się ponad 2.5 tys. budynków chłopskich wzniesionych od XVIII do XIX wieku systemem szachulcowym.

Cechą charakterystyczną konstrukcji szkieletowej jest to, ze ściany budynku wykonane są z drewnianych krawędziaków (belek), tworzących czworokątne kwatery, w przestrzenie których wstawiane są pionowe drewniane dyle (kołki), obwinięte słomianymi powrósłami lub warkoczami i obrzucane z obu stron gliną wymieszaną z sieczką. Konstrukcje szkieletowe zwykle miały układ symetryczny, kwatery bielono wapnem na biało, a belki (krawędziaki) zabezpieczano smołą, co dawało piękny efekt. Najwięcej, bo 72 stare, ryglowe budynki zachowały się w odległym 14 km od Słupska i 15 km od Ustki Swołowle.

W Bierkowie jest ich 65, Krzemienicy - 53, Starkowie - 52, Wodnicy - 52, Włynkowie - 44, 8ruskowie Wielkim - 39. Mozdzanowie - 8, Pępllnle  35, Gałęzlnowie 32, Duninowie  26, Charnowle 32, Wierzbięclnie,  25, Kobylnicy, 15, Strzelinie, 15, Klukach.

tekst: Joanna Orłowska

Kluki<br/>Mariusz SurowiecKluki<br/>Mariusz SurowiecKluki<br/>Mariusz SurowiecKluki<br/>Mariusz SurowiecKluki<br/>Mariusz SurowiecKluki<br/>Mariusz SurowiecKluki<br/>Mariusz Surowiec