Strona główna / Zabytki / pomniki
Pomniki w Ustce

Pomnik Usteckiej Syrenki znajduje się na wschodnim falochronie, odsłonięty 15 sierpnia 2010 roku, nieopodal miejsca, gdzie dotychczas znajdował się pomnik św. Jana Nepomucena. Pomnik powstał z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej Ustka. W 2008 roku utworzono społeczny Komitet Budowy Pomnika Usteckiej Syrenki, któremu patronował burmistrz Miasta Ustka. Od października 2008 LOT rozpoczął publiczną zbiórkę pieniędzy oraz złomu metali kolorowych. W międzyczasie ogłoszony został konkurs na projekt pomnika. Spośród nadesłanych prac mieszkańcy wybrali projekt miejscowego rzeźbiarza- Pan Jerzego Michała Rosy. Zgodnie z projektem, artysty pomnik przedstawia siedzącą postać syreny, trzymająca w lewej ręce łososia, prawą rękę syrena trzyma nad głową patrząc w kierunku morza. Mieszkańcy również wskazali lokalizację umiejscowienia syrenki. 15 sierpnia 2010 roku nastąpiło odsłonięcie pomnika. Pomnik odsłonili: ówczesny Prezes LOT-u Tomasz Laskowski, Burmistrz Miasta Ustka Jan Olech oraz Przewodniczący Rady Miasta Adam Brzóska. Pomnik od razu stał się niebywałą atrakcją turystyczną Miasta. Niestety w nocy z 19 na 20 sierpnia pomnik został uszkodzony przez wandala. Dzięki staraniom Lokalnej Organizacji Turystycznej Ustkę syrenkę udało się naprawić i dnia 7 grudnia 2010 powróciła na swoje miejsce. W dalszym ciągu pomnik cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Pomnik Fryderyka Chopina znajduje się w parku nadmorskim, przedstawia postać kompozytora kierującego się w stronę morza. Odsłonięty został 23 czerwca 1979, jego autorką jest Ludwika Nitschowa (twórczyni warszawskiej syrenki).

"Umierający wojownik" pomnik autorstwa Josefa Thoraka ku czci 76 mieszkańców Ustki poległych w czasie I wojny światowej, odsłonięty 22 stycznia 1922, przedstawia nagiego, upadającego, rannego wojownika dźwigającego tarczę, na której po raz pierwszy uwieczniono herb Ustki. Herb umieszczony na tarczy jest autorstwa usteckiego malarza Wilhelma Grantzowa. Herb zawiera symbole związane z charakterem miasta. Syrenka symbolizuje funkcję letniskowo- wypoczynkową, trzymana przez nią ryba mówi o rybackim charakterze Miasta, a żaglowiec podkreśla fakt, iż Ustka jest portem morskim

Pomnik Ludzi Morza przedstawia matkę czekającej na powrót syna z morza. Został odsłonięty w 2002 roku pomiędzy Latarnią Nadmorską a Kapitanatem Portu w Ustce. Idea postawienia pomnika zrodziła się wśród Usteckich rybaków i działaczy Solidarności już w latach 80-tych, wciąż jednak brakowało na niego pieniędzy.  Do pomysłu pomnika wróciła radna Anna Górecka w 2001 roku. Dzięki składkom społecznym, sponsorom oraz wsparciu urzędu miasta i powiatu pomnik udało się postawić. Autorem rzeźby jest Stanisław Kulon z ASP w Warszawie. Wokół postaci ustawione są cztery tablice przedstawiające pracę na morzu - wyrzeźbił je Mieczysław Borys. Z pomnikiem związana jest tajemnicza i sensacyjna historia - w noc przed jego odsłonięciem, ktoś pozbawił postać kobiety głowy. Na szczęście udało się ją odnaleźć w pobliskim koszu na śmieci i w porę przytwierdzić spowrotem. Ślad tego zdarzenia jest do dziś widoczny. Co roku w dzień Święta Ustki i Wojska Polskiego (15 sierpnia) składane są pod pomnikiem wieńce i kwiaty upamiętniające wszystkich którzy stracili życie pracując na morzu.

Posąg św. Jana Nepomucena na zachodnim falochronie, przy nowej stacji ratowników morskich SAR.

Tablica pamiątkowa poświęcona gen. Sosabowskiemu (skrzyżowanie ulic: Grunwaldzka/Jagiellońska) - Generał Sosabowski był człowiekiem nietuzinkowym, który na kartach historii zapisał się jako twórca i pierwszy dowódca I Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Niesłusznie oskarżony za klęskę operacji Market Garden (największa operacja z udziałem wojsk powietrzno-desantowych podczas II wojny światowej, która odbyła się w Holandii) - co ostatecznie i bezpowrotnie zniszczyło jego karierę - pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, gdzie do ostatnich lat życia pracował jako robotnik magazynowy. Tablicę pamiątkową, przy rondzie imienia generała, odsłonięto w dzień nieprzypadkowy - uroczystość odbyła się w 66. rocznicę bitwy pod Arnhem.

Tablica pamiątkowa poświęcona Mieczysławowi Kościelniakowi (przy. ul. Kościelniaka) - Mieczysław Kościelniak był wybitnym malarzem, grafikiem i rysownikiem. W 1941 roku został aresztowany po czym zesłany do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau. W obozie narysował około 300 prac przedstawiających codzienne życie więźniów, obecnie eksponowanych w Państwowym Muzeum Auschwitz- Birkenau. Między innymi upamiętnił na rysunkach pobyt Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu. Był członkiem Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC).  Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem w Służbie Polskiej Oświaty. Po 1945 zamieszkał w Warszawie, w 1985 przeprowadził się do Ustki, a następnie w 1989 do Słupska. Po śmierci w 1993 pochowany na cmentarzu w Ustce. Obecnie jego imię nosi jedna z usteckich ulic. W roku 2010 została odsłonięta tablica upamiętniająca życie i twórczość artysty.

Tablica pamiątkowa poświęcona pożarnikom polskim - bohaterom walki o polskość ziem zachodnich i północnyc

Pomnik Ludzi Morza w Ustce<br/>Mariusz SurowiecPomnik Usteckiej Syrenki<br/>Mariusz SurowiecPomnik Usteckiej Syrenki<br/>Mariusz SurowiecPomnik Chopina w Ustce<br/>Mariusz SurowiecPomnik Chopina w Ustce<br/>Mariusz SurowiecTablica pamiątkowa poświęcona pożarnikom polskim<br/>Mariusz SurowiecUmierający wojownik<br/>Karolina ButrymTablica pamiątkowa poświęcona Mieczysławowi Kościelniakowi<br/>Włodzimierz Wolski