Strona główna / Zabytki / dwory i pałace
Pałac w Karżniczce

Pałac należał do niemieckiej rodziny von Puttkamer. Obecnie budynek jest w stanie całkowitej ruiny. Niegdyś było to urocze miejsce, które należało do najpiękniejszych w regionie. Pałac został zbudowany w XVIII wieku na wyspie na rozlewisku rzeczki Charstnicy, z której doprowadzano wodę do fosy okalającej zabudowania pałacu. Budynek składał się z korpusu głównego i symetrycznych skrzydeł. Nad głównym wejściem widnieje herb rodziny Puttkamerów rybo-gryf. Pałac w okresie swojej świetności był odwiedzany przez wiele znakomitych osobistości, między innymi  przez cesarzową Augustę Wiktorię (żona cesarza Niemiec Wilhelma II), która gościła w Słupsku na obchodach 600-lecia miasta w roku 1910. Główną częścią budynku był hol z reprezentacyjną klatką schodową. Tuż przy holu znajdowała się sala balowa podzielona w późniejszym okresie na dwie kondygnacje. Wnętrze był bogato zdobione m.in. znajdowały się terakotowe podłogi, kafle, stolarka okienna i drzwiowa, boazeria naścienna, kolumny i balustrady. Z miejscowości prowadzi zabytkowa droga ułożona z kamieni polnych, obsadzona starymi drzewami z obu stron, którą można dojechać do Jezierzyc (miejscowość związana z  niemiecką przedwojenną bazą sterowców). Obok pałacu znajdują się budynki gospodarcze z XIX wieku (też w stanie ruiny) dworski czworak, spichlerz, murowana gorzelnia i magazyn. Wokół pałacu zachował się nieliczny i w dużej mierze zniszczony drzewostan XVIII wiecznego parku dworskiego. 

W przeciągu 10 lat wybuchły w zabudowaniach pałacowych w 2 pożary. Teren nie był dostatecznie zabezpieczony ani chroniony przed  potencjalną kradzieżą. Do dziś ostały się tylko wypalone ściany pałacu. Podczas ostatniego pożaru w 2009 roku spłonęła zabytkowa wieża zegarowa. Po  II Wojnie Światowej  budynek został zaadaptowany na ośrodek doradztwa rolniczego. Pałac wpisany do rejestru zabytków lecz należy do prywatnego właściciela.

Okropnie jest patrzeć jak z roku na rok ubywa z tego miejsca dawna historia Karżniczki wraz z dewastacją kolejnych części dawnej rezydencji rodziny Puttkamerów (niemiecka rodzina szlachecka posiadająca przed II Wojną Światową swoje dobra ziemskie głównie na terenach Ziemi Miasteckiej i Słupskiej). Rodzina Puttkamerów była znaczącą rodziną szlachecką we wschodniej części Rzeszy Niemieckiej. Ciekawostką jest to, że żoną żelaznego kanclerza Rzeszy Niemieckiej Otto von Bismarcka była Joanna von Puttkamer. Karżniczka jako miejscowość znana jest w regionie z organizowanego co roku Święta Ziemniaka. W miejscowości znajduje się Stacja Doświadczalna Oceny Odmian. Do miejscowości można najszybciej dojechać samochodem, lecz polecam także przyjechać rowerem, najlepiej w piękne, słoneczne dni letnich wakacji.

 

Źródło: www.gp24.pl; www.dziennikbaltycki.pl; opracowania własne.

Oprac. tekst: Paweł Kisiel

 

 

www:www.powiatslupsk.info/karzniczkapalac.htm
Pałac w Karżniczce po pożarze w 2009 roku<br/>Mariusz SurowiecPałac w Karżniczce po pożarze<br/>Mariusz SurowiecPałac w Karżniczce przed pożarem w 2009 roku<br/>Włodzimierz WolskiPałac w Karżniczce przed pożarem w 2009 roku<br/>Włodzimierz WolskiPałac w Karżniczce przed pożarem w 2009 roku<br/>Włodzimierz WolskiPałac w Karżniczce przed pożarem w 2009 roku<br/>Włodzimierz WolskiPałac w Karżniczce przed pożarem w 2009 roku<br/>Włodzimierz WolskiPałac w Karżniczce przed pożarem w 2009 roku<br/>Włodzimierz WolskiPałac w Karżniczce przed pożarem w 2009 roku<br/>Włodzimierz WolskiPałac w Karżniczce przed pożarem w 2009 roku<br/>Włodzimierz WolskiPałac w Karżniczce przed pożarem w 2009 roku<br/>Włodzimierz WolskiPałac w Karżniczce przed pożarem w 2009 roku<br/>Włodzimierz WolskiPałac w Karżniczce przed pożarem w 2009 roku<br/>Włodzimierz WolskiPałac w Karżniczce przed pożarem w 2009 roku<br/>Włodzimierz Wolski