Strona główna / Ciekawostki / Słupsk
Najstarsza pizzeria w Polsce

Pierwsza pizzeria założona w Polsce w 1974 roku znajduje sie  tuż przy barze mlecznym „Poranek” przy ul. Wojska Polskiego 46 w Słupsku, otwarto uroczyście malutką pizzerię, która znakomicie uzupełniała znakomitą wówczas ofertę gastronomiczną Słupska. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był nieżyjący już dyrektor ówczesnego Zakładu Nowoczesnych Wdrożeń PSS „Społem” - Tadeusz Szołdra, twórca słynnych karczm „Pod Kluką” i „Słupskiej”, rybnego „Tunka” czy drobiowego „Zacisza”. Pomysł przywiózł z podróży służbowej do Włoch, gdzie zakładał jedną z wielu „Karczm Słupskich”. Doświadczenia słupskiej pizzerii w latach następnych rozprzestrzeniły się na cały kraj i dzisiaj trudno znaleźć miejscowość, w której nie ma pizzerii. Warto jednak pamiętać o tym, że pierwszy taki lokal powstał właśnie w Słupsku, dokładnie 8 marca 1975 roku, działa do tej pory i ma się znakomicie, przy czym wystrój pozostaje tam niezmieniony od ponad 3O lat.

Mimo przemian ustrojowych pizza w pierwszej pizzerii w Polsce wciąż cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i  uznaniem smakowym mieszkańców Słupska. W pewnych godzinach dnia można zobaczyć spacerując po ul. Wojska Polskiego długą kolejkę wychodzącą z drzwi pizzerii przy Barze Poranek. Wszycy czekają na swoją kolej, aby zakupić małą słupską pizze. Stojąc w tej kolejce uczucie głodu tym bardziej jest potęgowane przez smakowity zapach pizzy z pieca, który roznosi się na kilkadziesiąt metrów po całej ulicy i jakby niewidzialną ręką zapachu uwodzi i zaprowadza pod drzwi pizzerii. 

Menu jest stałe od lat. Do wyboru są dwa rodzaje: z farszem pieczarkowym i kiełbasą. Wnętrze jest stylizowane na dawne wnętrza Karczm Słupskich - boazeria ciemna drewniana, małe stoły, ławy i piec. Wewnątrz pizzerii miejsc siedzących jest niewiele lecz można przejść bocznym wejściem do sąsiadujęgo z pizzerią baru "Poranek", gdzie znajdziemy więcej miejsc siedzących.

Zapraszmy do odwiedzenia i zasmakowania pizzy w pierwszej pizzerii w Polsce !

Źródłó: slupsk.pl, tekst: Marek Sosnowski

Współoprac. tekstu: Paweł Kisiel.

Najstarsza pizzeria w Polsce przy Barze Mlecznym Poranek<br/>Paweł Kisiel