Strona główna / Zabytki / kościoły i obiekty sakralne
Kościół filialny p.w. " Znalezienia Krzyża" w Charnowie z XV w.


Na szczególną uwagę zasługują empory - obiegające kościół dokoła balkony. Są wsparte na wielobocznych słupach i obiegają nawę kościoła, która jest założona na planie krzyża. Pochodzące z II połowy XIX wieku, mają ciekawą rzeźbę. Zielony kolor jest zharmonizowany z brązowymi podporami. Ich autorem jest miejscowy artysta, żyjący prawie dwa wieki temu. Masywna wieża świątyni zachowała kształt z około 1400 roku.     

Ciekawym obiektem jest również XVII-wieczny ołtarz. Trudno historykom sztuki określić warsztat lub artystę, który wykonał ołtarz. Podobnie jest w przypadku wielu przedmiotów znajdujących się w kościołach Gminy Ustka. W niewielu przypadkach znamy fundatorów poszczególnych przedmiotów (jeżeli były dziełem wotywnym czy płytą nagrobną); w innym przypadku rzadko udaje się określić ich warsztat pochodzenia czy mistrza, który je wykonał.       

Ołtarz jest skonstruowany według klasycznych kanonów: dolna część – czyli predella – zawiera scenę zapowiadającą wydarzenie ukazane w głównej części ołtarza. Ta zaś jest sceną zapowiadającą wydarzenie ujęte w naczółku, czyli najwyższej części ołtarza. W charnowskim kościele w predelli ukazana jest Ostatnia Wieczerza, w części głównej – Ukrzyżowanie, w naczółku – Zmartwychwstanie.Kościół filialny p.w. " Znalezienia Krzyża" w Charnowie z XV w. <br/>SASKościół filialny p.w. " Znalezienia Krzyża" w Charnowie z XV w. <br/>SASKościół filialny p.w. " Znalezienia Krzyża" w Charnowie z XV w. <br/>SASKościół filialny p.w. " Znalezienia Krzyża" w Charnowie z XV w. <br/>SASKościół filialny p.w. " Znalezienia Krzyża" w Charnowie z XV w. <br/>SASKościół filialny p.w. " Znalezienia Krzyża" w Charnowie z XV w. <br/>SASKościół filialny p.w. " Znalezienia Krzyża" w Charnowie z XV w. <br/>SASKościół filialny p.w. " Znalezienia Krzyża" w Charnowie z XV w. <br/>SAS