Strona główna / Ziemia Słupska / Miasta
Kępice

Kępice  to mikroskopijne miasteczko, bardziej nawet osiedle przemysłowe, powstałe w połowie XX wieku przy dawnej Bismarckiem papierni nad Wieprzą. Prawa miejskie nie wiele tu zmieniły – bowiem Kępice położone prawie w równej odległości 30 km od Słupska, Sławna i Miastka nadal otaczają lasy, a życie biegnie tu jakoś nieśpiesznie. Kępice są siedzibą nadleśnictwa i lokalnym ośrodkiem przemysłu garbarskiego. Przemieszczanie się po Kępicach nie stanowi problemu – miasteczko jest rozciągnięto wzdłuż zachodniego brzegu Wieprzy. Ze względu na stosunkowo niedawny okres powstania w Kępicach zabytków jest jak „na lekarstwo”. 

Ciekawostką jest iż zaraz po 1945 roku przez krótki okres czasu miejscowość nosiła nazwę Businko. Dopiero w 1946 roku zmieniono nazwę miejscowości na Kępice.

Garbarnia Kępice to chyba jedyna XIX –wieczna budowla w mieście, niestety, nie jest ona dostępna do zwiedzania, gdyż zakład pracuje w ruchu ciągłym. Podobnie jest z elektrownią wodną, którą w 1890 roku wybudowano na potrzeby papierni. W 1918 roku siłownia przekształcona została w elektrownię wodną, zasilającą zakład papierniczy. Nieczynny w latach 1945-1958 obiekt przejęły Zakłady Garbarskie w Kępicach i uruchomiły jako swoją elektrownię przemysłową. Od 1980 roku jest to elektrownia Zakładu Energetycznego w Słupsku.

Wzdłuż głównej ulicy – Niepodległości, w rejonie dworca PKP zachowało się kilka ryglowych budynków mieszkalnych (nr 8, 9, 10 i 11)z początku XX wieku. Z lat 30. XX wieku pochodzi siedziba obecnego Domu Kultury.

Kościół parafialny wzniesiono w latach 60. na miejscu XIX-wiecznej filialnej kaplicy. Wyposażenie świątyni jest współczesne.

Przez miejscowość przebiega linia kolejowa Słupsk - Miastko - Szczecinek. 

 

Współopracowanie tekstu: Paweł Kisiel.adres:Gmina Kępice ul. Niepodległości 6 77-230 Kępice
telefon:(59) 857 66 21 23
e-mail:poczta@kepice.pl
www:www.kepice.pl/
Kościół w Kępicach<br/>SAS