Strona główna / Przyroda / jeziora
Jezioro Gardno

Przybrzeżne jezioro w obrębie Słowińskiego Parku Narodowego liczy 2469 ha powierzchni, a jego głębokość dochodzi jedynie do 2,6 m. Przepływa przez nie Łupawa (uchodząca do morza w Rowach). Akwen ten upodobali sobie windsurfingowcy i żeglarze wykorzystujący doskonałe zachodnie wiatry. Osobliwością przyrodniczą jez. Gardno jest usytuowana na jego środku Wyspa Kamienna (rezerwat przyrody), która tworzą różnej wielkości głazy i kamienie. Miejsce to upodobały sobie ptaki, gniazdujące wśród przybrzeżnych trzcinowisk.  Poziom wód jeziora od wieków ulega stopniowemu obniżeniu – kilka tysięcy lat temu był on wyższy od obecnego o 3 m. W ostatnich kilkunastu latach północno-wschodnia zatoka jeziora przekształciła się w samodzielny zbiornik – Jez. Smołdzińskie. Choć  Jez. Gardno nie należy do głębokich, jest to akwen dość niebezpieczny dla niewprawionych żeglarzy. W 1948 r. miała tu miejsce tragedia – podczas wycieczki dwoma rybackimi łodziami na Kamienną Wyspę utonęły 22 harcerki z 15 Łódzkiej Drużyny Harcerskiej. Dziś imię jednej z nich nosi gardeńska szkoła podstawowa.

Przy północnym brzegu jeziora znajduje się odcinek leśny, oddzielający Morze Bałtyckie od jeziora. Jest to odcinek pomiędzy miejscowością Rowy a Smołdzinem. Jezioro można obejść praktycznie do okoła korzystając z wyznaczonych szlaków rowerowo - pieszych. Podróż można odbyć czerwonym pieszym szlakiem nadmorskim. Nad jeziorem po stronie wschodniej, na południe od Rowów i zachodniej, niedaleko Gardny Wielkiej znajdują się dwie wieże widokowe, każda z szerokim tarasem widokowym na szczycie, z którego możemy podziwiać jezioro w całej okazałości. Najbliższe okolice Jeziora Gardno otaczają szuwary, mokradła, łąki, poprzecinane wałami i rowami melioracyjnymi. Są to tereny spokojne, niewielu można spotkać tam turystów, szczególnie miejsca warte są do odwiedzenia dla tych, którzy cenią spokój i ciszę a także piękno natury.

 

Współopracowanie tekstu: Paweł KisielJezioro Gardno<br/>Włodzimierz WolskiJezioro Gardno<br/>Włodzimierz WolskiJezioro Gardno<br/>Włodzimierz WolskiJezioro Gardno<br/>Włodzimierz WolskiJezioro Gardno<br/>Włodzimierz WolskiJezioro Gardno<br/>Włodzimierz Wolski